zachodslonca.pl - portal miejsc wyjątkowych

Sieciemińskie Rosiczki

Rezerwat przyrody Sieciemińskie Rosiczki

Rezerwat rosiczek znajduje się na terenie starego torfowiska, zajmującego powierzchnię 12 hektarów. Torfowisko należy do najciekawszych florystycznie obiektów w naszym kraju.
Na terenie rezerwatu znajdują się wszystkie cztery gatunki rosiczek, które występują w Polsce. Są to rosiczki długolistna, pośrednia, okrągłolistna i owalna. Dodatkowo możemy u spotkać także inne chronione rośliny takie jak turzyca bagienna, bagno zwyczajne, bagnica torfowa, pływacz zaniedbany, pływacz drobny czy grzybień północny. Torfowisko jest też domem dla wielu owadów i ptaków wodnych.
Na terenie rezerwatu można poruszać się jedynie po drewnianych kładkach, które łączą się pośrodku z platformą widokową.
Rosiczki są roślinami owadożernymi i występują na terenach ubogich w substancje odżywcze, a w szczególności w azot. Ich liście mają zdolność do fotosyntezy (wykorzystują energię słoneczną zdobywając potrzebny do ich rozwoju węgiel z dwutlenku węgla, znajdującego się w powietrzu). Potrzebne do życia azot rosiczki zdobywają ze złapanych owadów. Owad jest wabiony przez roślinę błyszczącymi kroplami kleistej cieczy, zawierającej cukry. Krople te wydzielane są przez gruczoły rośliny, znajdujące się na liściach. Ofiara, chcąc spożyć miodopodobną kroplę siada na liściu i grzęźnie w lepkiej cieczy. Dodatkowo jeszcze znajdujące się na liściach czułki rośliny zaginają się na owadzie. Zamknięcie liścia z ofiarą trwa około 3 godzin. Owad zostaje strawiony przy pomocy wydzielanych enzymów, a następnie wchłonięty przez roślinę. Ponowne otwarcie liścia po strawieniu owada następują po około 24 godzinach.





Lokalizacja